Díl 1. - Léto Díl 2. - Zima Díl 3. - Jaro Díl 4. - Podzim Zpět

Léto - 11. červenec 2010 – První výprava k pramenům Polepky

Naše první hledání pramene Polepky (v horní části pod jménem Chotouchovský potok) se uskutečnilo v létě roku 2010. Z Polep jsme vyrazili na kolech relativně brzo ráno, neboť mělo být i tento den vedro okolo 30st. Celsia ve stínu. Vybaveni mapkou jsme na kolech přes Dobřeň obkroužili dobřeňský les těsně před obcí Rozkoš jsme zajeli do lesa hledat pramen.  Lesní cesta za moc nestála díky navážce suti a tak jsme šli kus pěšky východním směrem. Směrem, kterým jsme předpokládali dostat se k pramenu, ale žádná odbočka z lesní cesty nevedla, a tak jsme použili tu první, která vedla na sever. Když jsme se rozhodli na jedné lesní křižovatce odbočit západním směrem, abychom narazili na Polepku, skončili jsme na mýtině v ostružiní s koly opřenými o stromy. Tudy cesta dál nevedla a tak jsme se vrátili na poslední křižovatku a severním směrem jsme se dostali až na hranu lesa a pole. Bylo hned jasné, že jsme úplně jinde, než jsme chtěli být.  A tak jsme po cestě na hraně lesa pokračovali směrem na Dobřeň, abychom se na nejbližší křižovatce stočili k jihu.

Mapa pramenu Polepky

Konečně jsme narazili na mostek a nemile nás překvapilo, že jsou břehy potůčku vyskládané z betonových tvarovek.  Voda v korytě se prakticky nehýbala a byla zarostlá vodními řasami.

Polepka u prvního mostku

Od mostku jsme již pokračovali po polní cestě a neoraných mezích k hraně lesa proti směru toku. Na obrázku níže se nedaleko posedu již dalo přejít do protikopce bez přeskakování nějaké strouhy. Pravděpodobné prameniště se skrývalo v hustém rákosí, kam jsme se ani nepokoušeli proniknout.

Pohled do údolí Polepky

Nedalo nám to a tak jsme ještě šli údolíčkem nahoru, podél nesekaného pruhu rákosí, zda nenarazíme ještě na nějaké místo s vyvěrající vodou. Ale vzhledem k tomu, že byl červenec a vody málo, tak jsme v této části nic zajímavého neobjevili.

Ale pak jsme v lese objevili stružku s vodou, a po přibližně 50 metrech jsme dorazili k nejvýše položeným ještě znatelným místům s pramínky vody. Byli jsme trochu zklamaní, že jsme neobjevili klasickou studánku – pořádný pramen. Ale cíle jsme dosáhli.

Stružka v lese

 

Díl 1. - Léto Díl 2. - Zima Díl 3. - Jaro Díl 4. - Podzim Zpět


Kontakt

Ing. Pavel Kučera
Polepy 72
Polepy u Kolína
PSČ 280 02
+420 723 560 110